SIKÇA SORULAN SORULAR

Alphindide üretilen tüm hindiler İslami kurallara uygun olarak kesilip üretilmektedir. Bu konuda şirketimiz Gimdes firması tarafından verilen Helal sertifikasına sahip olup; sertifikalar bölümünden güncel Helal sertifikamızı görebilirsiniz.

Hindilerimiz için yemi Sakarya ili Erenler fabrikasında bulunan kendi fabrikamızda üretmekteyiz. Hindilerimiz için oluşturulan yem programı içerisindeki tüm yem karışımları tamamen bitkisel kaynaklı olup hindilerimizi vejeteryan olarak büyütmekteyiz. Alp hindi yem karışımların ağırlıklı olarak soya ve mısır oluşturmaktadır.Burada mısır enerji kaynağı olarak kullanılmakta; soya ise çok önemli bir bitkisel protein kaynağıdır. Bunların dışında yemlerimiz içinde hindilerin gelişimi için önemli olan vitamin, mineral, amino asitler ve probiyotikler oluşturmaktadır.

Yem fabrikamıza girilen tüm hammaddeler kendi özelliklerini taşıyan standartlarına sahip olmalıdırlar. Bu sebebten ötürü kullanılacak hammaddeler öncellikle standartlarına gösteren sertifikalara sahip olmalıdır. Buna ilave olarak satın aldığımız tüm hammaddeleri tesislerimize kabul edilmeden önce yem fabrikamız içerisinde bulunan laboratuarda denetlenerek uygunluğu test edilmektedir.

Kümes hayvancılığında Avrupa Birliği ile aynı anda Türkiye’de de hormon ve büyütme amaçlı antibiyotik veyahut herhangi bir büyütme faktörü kullanımı yasaklanmıştır. Bizde Alp Hindi olarak tüketemiceğin hiç bir şeyi üretme felsefesi ile kesinlikle bu tarz ürünlerin kullanımına tamamıyla karşıyız. Ayrıca üretimlerimiz düzenli olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri tarafından düzenli olarak Ulusal Kalıntı İzlenme programı dahilinde denetlenmektedir.

Antibiyotik kullanımı sadece hastalık durumunda tedavi amacı ile veteriner hekimlerimiz reçetesi ve denetimiyle kullanır. Eğer hindilerimizde antibiyotik kullanmak durumunda kalmışsak hindilerin vücutlarından ilaç tamamıyla arınmadan kesinlikle kesimhaneye sevki yapılmaz.

Alp Hindi olarak etlik olan hayvanlarımız sözleşmeli olarak çalıştığımız kapalı sistem kümeslerde büyütmekteyiz. Bu kümesler kafessiz, ısı kontrollü ve düzenli temiz hava girişi sağlayan özelliktedirler.  Bu hindilerin kümes dışından gelme ihtimali yüksek olan elementlerden, hastalıklardan ve yırtıcı hayvanlardan yüksek biyogüvenlik standartları içerisinde korumaktadır. Ayrıca kümes içerisinde hayvanlar rahatlıkla gezinip, yeme ve suya devamlı ve düzenli olarak ulaşabilmektedirler.

Sözleşmeli hindileri kümeslerimiz ağırlıklı olarak Balıkesir, Bursa, Bolu, Kırklareli, Kocaeli, İstanbul, Sakarya, Tekirdağ illerindedir.

Alp Hindi olarak taze ürünlerimizin son tüketim tarihlerine kadar buzdolabınızda (0-4 derece) muhafaza edebilirsiniz.  Donuk olarak satılan ürünlerimizi ise buzdolabınızın buzluk bölümünde (-18 derecede) bir  yıla kadar muhafaza edebilirsiniz.

Kanatlı sektöründe tam entegre olmak damızlık, kuluçka, yem fabrikası ve kesimhaneye aynı şirket çatısı altında sahip olmanız demektir. Türkiye sınırları içerisinde sadece Alp Hindi kendi damızlık tesislerine sahip olmasından dolayı Türkiye’nin tek tam entegre hindi firması olmanın haklı gururunu taşımaktadır. Tam entegre olarak yumurtanın üretilip sofranıza gelene kadar olan tüm süreçler şirketimizin denetimi ve kontrolü altındadır.